П’ятниця, 29 Березня, 2024

Символи міста Полтава

Полтавщина – край, відвідавши який, неодмінно хочеться повернутися сюди знову. Як і будь-яке місто, повідомляє сайт poltava-future, Полтава має свою символіку – те, завдяки чому вона прославилася на всю країну, а також відома далеко за її межами.

Символи Полтавського краю

На Полтавщині багато всього: красивих і мальовничих куточків природи, щоб зробити дивовижні фото, смачних і ситних страв, спробувавши які, неодмінно захочеться навчитись їх готувати, а також цікавих історій, які просто неможливо забути.

Біла альтанка – «візитна картка» м. Полтава

фото с KoloKray

Перше, з чим асоціюється не тільки саме місто, але й уся область – це Біла альтанка.

До двохсотріччя Полтавської битви в 1909 р. побудували підковоподібну споруду, що стала для жителів міста улюбленим місцем прогулянок, а ще символом і знаком їхнього міста. За задумом, альтанка повинна була стати нагадуванням про те, що саме тут на наступний день після великої Полтавської битви пройшла зустріч городян з царем Петром I.

Форма цього Полтавського символу, що нагадує підкову теж зовсім не випадковість. Якщо вірити легенді, Полтавський коваль на площі дуже вміло підкував коня правителя, але той втратив підкову і спочатку засмутився, але потім прийшов до висновку, що це знаменувало удачу – перемогу в битві зі шведами.

Краї альтанки (кінці підкови) “дивляться” у бік Свято-Успенського монастиря, вважається, що саме так стояв кінь Петра I під час зустрічі з полтавцями.

Під час Другої Світової Війни німецькі війська повністю розібрали альтанку, оскільки дане місце було зручним для спостереження та обстрілу. Тут влаштували зенітно-артилерійський пункт. Трохи пізніше, після звільнення міста було прийнято рішення відродити цей важливий Полтавський символ. Настільки відповідальне і серйозне завдання доручили головному міському архітектору Льву Вайнгорту.

Нова споруда стала точнісінько такою ж, як і зруйнована альтанка, правда, офіційно вважалась побудованою заново і отримала іншу назву: «Ротонда Дружби». Закінчення будівництва приурочили до 300-річного ювілею возз’єднання України з РФ. Незабаром привід, до якого заново відкрили альтанку, був забутий і відійшов у небуття, а сама підковоподібна архітектурна конструкція перетворилася на улюблену фотозону й один із знакових символів міста. В останні пару років стало модним облаштовувати біля неї місце для розпису і весільної церемонії.

Галушка – гастрономічний символ Полтави

фото с Objor.com

Ті, кому доводилося куштувати полтавські галушки, впевнені, що це не просто ситна і смачна страва, а справжнісінька “їжа богів”. Прославив дані ласощі у своєму творі знаменитий житель Полтавщини М. В. Гоголь.

Треба сказати, що історія походження цієї, здавалося б простої, але такої смачної страви набагато довша, ніж можна припустити. Її коріння сягає до трипільської культури – найстарішої цивілізації, що жила на території сучасного міста Полтава. Відповідно до знахідки, виявленої в печерах Кам’яної Могили, колись були приготовані вареники без начинки, тобто “голі вареники”, які отримали назву “голушок”. І щоб термічно оброблене тісто було смачніше їсти, до нього зробили підливу зі смаженої цибулі зі сметаною.

Класичні полтавські галушки готуються з курячим м’ясом і сметанним соусом (бажано з рубаною зеленню). Втім, полтавські господині – ті ще майстрині, так що практично у кожної є власний рецепт і кулінарні секрети, які вона ні за які гроші світу не продасть.

У Полтаві навіть є пам’ятник галушці, його встановили відносно недавно – навесні 2006 року на Соборній площі біля входу в музей-садибу І. Котляревського. Через рік монумент перенесли на нове, у всіх сенсах більш підходяще місце – біля ресторану Іванова Гора.

фото с Photo.i.ua

Якщо Біла альтанка – не офіційний знак Полтави, то галушка внесена в міську символіку і затверджена документально. Відповідне рішення було прийнято 11.12.2008 року депутатами міської ради.

Монумент Слави – символ непереможності полтавців

фото с IGotoWorld.com

Якщо говорити про архітектурні символи міста, то в числі перших, безумовно, варто назвати пам’ятник Слави, що знаходиться в Корпусному парку і зветься місцевими жителями просто «орел». 

Перемога в битві зі шведами (8.07.1709 р.) була знаменною подією, яка буквально вимагала пам’ятного знака. І таким знаком став монумент, поставлений на тому самому місці, де 27.07.1709 року Петро Перший зустрівся з Полтавським гарнізоном та місцевими жителями. Перед зустріччю була наспіх споруджена і встановлена Тріумфальна арка. Що до створення пам’ятника, за цю ідею потрібно бути вдячним губернському архітектору м. Амвросимову. Ряд зміни в проекті монумента зробив відомий архітектор Том де Томон (француз).

На зведення пам’ятника вдалося зібрати, ні багато ні мало, 135 тисяч рублів (на ті часи, нечувані гроші), а кошти на відливання і установку орла разом з бронзовими прикрасами виділив цар Олександр Перший. Пам’ятнику зробили квадратний п’єдестал, який символізував Полтавський форт (фортецю), а також чавунну огорожу у вигляді мечів, вістря яких «дивляться» вниз. Колону монумента відливали з чавуну на Луганському чавунно-ливарному заводі, а деталі п’єдесталу з бронзи були зроблені в Санкт-Петербурзі і потім доставлені в Полтаву.

Пам’ятник цікавий ще й тим, що в його основу «вбудовані» 18 гармат – це справжні знаряддя, які знаходились на озброєнні у фортеці Полтави і Переволочній.

До речі, не тільки монумент Слави пов’язаний з орлом – імперським символом правління. Пам’ятник Келіну – коменданту Полтави, який доблесно захищав місто від шведів, також спочатку був увінчаний 2-главим орлом. Але в 1917 році “пташку” зняли через революційні події. Залишили лише постамент, на якому колись стояв орел, а також фігуру лева, яка у сучасних полтавців є символом удачі. Кінчик левового хвоста традиційно труть студенти, загадуючи бажання про легку і успішну здачу сесії.

Чим більше заглиблюватися в історію Полтавського краю, тим більше знаків цього регіону можна відшукати. Полтавщина – регіон, багатий на цікавинки, а щоб скласти про нього свою думку, потрібно хоча б один раз побувати тут.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.