П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Містичний будинок на вулиці Пушкіна: де в Полтаві мешкають привиди?

Полтавщина сповнена різноманітних легенд, билин і навіть казкових історій. Не кожне місто може похвалитися тією кількістю цікавинок, які має Полтава. Чого вартий так званий «будинок з примарами» – старовинна будівля, розташована за адресою Пушкіна, 40. Йдучи по цій вулиці, повідомляє сайт poltava-future, його просто неможливо не помітити – будівля разюче виділяється серед невеликих однотипних (і вельми скромних) будиночків старої частини міста.

Загальний опис будинку

Дім побудований з цегли, він має міцний, глибокий фундамент і досить товсті зовнішні стіни. Внутрішні перекриття (міжкімнатні перегородки, міжповерхові перекриття) зроблені з добротного дерева. Стелі кімнат високі (вище сучасних), вікна великі, витягнутої (арочної та прямокутної) форми. Покрівля будинку металева. Є інформація, що вона спочатку була дерев’яною, а листами заліза її обшили через майже ціле століття.

Фасад будинку оштукатурений, він має трохи незвичайний світло-зелений відтінок, колони та інші декоративні елементи пофарбовані у білий. Металевий дах вугільно чорний, що надає будівлі злегка похмурий вигляд (втім, мешканці до цього вже звикли і не звертають увагу).

Історія будівлі

У далекому 1890 році на вулиці Кузнецькій, згодом перейменованої в Пушкіна, дехто на прізвище Перцович (є відомості, що він був присяжним повіреним) побудував один з перших у Полтаві дохідних будинків. Цікаво, що будівля вийшла асиметричною, в одній її частині 3 поверхи, а в іншій – 4. Всі кімнати будинку були дуже просторими і шикарно обставленими, їх облаштовували для багатіїв, які мають можливість платити хороші гроші за оренду апартаментів.

Планування квартир було, як за сучасними мірками, дещо дивним: житло ділилося на парадну і побутову зони. Житлові кімнати мали виходи в приховані внутрішні коридори, а парадні приміщення об’єднувалися між собою дверима й арками. Квартири верхніх поверхів мають красиві ковані балкони (звичайно, в первозданному вигляді вони не збереглися, мешканці зробили там сучасний ремонт). Вікна кімнат другого і третього поверхів мають веранди, які спираються на красиві виті колони з металу.

Зовнішній вигляд будівлі – яскравий приклад готичного стилю. До слова, незважаючи на велику кількість історичних будинків у Полтаві, готичних серед них не так вже й багато. Деякі архітектори вважають дизайн старовинного будинку на Пушкіна, 40 не готикою, а раннім романтичним модерном. Втім, перший власник будівлі, швидше за все, взагалі не намагався слідувати якомусь одному стилістичному напрямку, він просто втілював свою фантазію. 

З дохідним будинком пов’язують одну з найзагадковіших, містичних легенд Полтави – історію про чорнокнижника.

Полтавський чорнокнижник

Навіть сьогодні біля будівлі на вулиці Пушкіна, 40 завжди багато ворон. Вони теж стали частиною легенди, нерозривно пов’язаної з історією цього будинку. Легенда свідчить, що в середині позаминулого століття тут часто зупинялися багатії  (ніби як багато хто з них приїжджав у Полтаву на відпочинок), які охрестили будинок «Замком Річарда» за його зовнішню схожість з невеликим палацом або фортецею.

В одну з дощових, сирих осінніх ночей 1906 року в будівлі оселився дивний гість: високий чоловік, закутаний в довгий чорний плащ із капюшоном. За ним безмовно йшов слуга, якого ніхто не зміг розгледіти через низько опущену голову. Одяг у обох був настільки запиленим та брудним, що закрадалася думка, ніби вони тижнями лежали на землі. З плаща постояльця звисала павутина, від нього йшов неприємний, сирий запах.

Дивний чоловік взагалі не залишав свої апартаменти. Він не гуляв по місту, не наносив візитів у трактир і не бував де-небудь ще. Але самим незвичним, мабуть, було те, яким чином він розплачувався за оренду: раз на місяць власнику прибуткового будинку приносив гроші ручний ворон.

Через якийсь час в місті почали розповзатися чутки, що біля прибуткового будинку стало творитися щось недобре. То коні злякано іржали і відмовлялися стояти спокійно, то діти починали ні з того ні з сього плакати і вередувати, та і з постояльцями раз по раз відбувалися нещасні випадки (причому, деякі з трагічним кінцем).

Якось глухої ночі слуга таємничого мешканця прийшов до власника будинку і заявив, що його господар ось-ось відійде до праотців. Чоловіки поспішили за місцевим лікарем (якого довелося підняти з ліжка, пообіцявши чималу суму за нічні турботи), а потім направились в апартаменти, які знімав гість в чорному плащі, і застали того в жахливих конвульсіях. Бідолаха корчився від судом і буквально благав про смерть. Правда, це був не молодий, повний сил красень, не так давно оселився в квартирі, а старезний, древній, ледь живий старець, якому на вигляд було не менше 100 років.

Ледве покоївка вранці відчинила вікно, як до квмнати тут же залетіли ворони. Вони буквально обліпили тіло постояльця, який відразу ж видав шумний подих і помер. За іншою версією легенди власник прибуткового будинку не дочекався орендної плати за черговий місяць і пішов з’ясувати у постояльця, чому той не вніс гроші, але виявилося, що апартаменти порожні, більш того, ніхто не бачив, як чоловік та його слуга виїхали з дому, вони просто зникли. 

Дохідний будинок після цього випадку занепав. Люди вірили легенді і категорично не хотіли зупинятися в «дивному» готелі, боячись зустрічі з примарою та опасаючись містичних ворон (до слова, птахи дійсно за щось люблять будинок і постійно «засідають» на його даху або кружляють поруч). Зрештою, готель довелося закрити.

Сьогодні 40-ва будівля вулиці Пушкіна – звичайнісінький житловий будинок, з власниками квартир не відбувається нічого надприродного, більш того, ніхто з них навіть не може похвалитися, ніби бачив примару або чув щось «потойбічне». Звичайно, як і в будь-якому старому будинку, тут скриплять підлога та сходи, іноді чути тріск, але все це легко пояснити значним віком будівлі та  матеріалами її внутрішніх перекриттів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.