У містах України з’являється все більше патріотичних муралів. Приємно, що Полтава – теж не виняток. Один з найвідоміших такого роду об’єктів стінопису в місті – мурал Герою України, оборонцю Маріуполя, морпіху, який став “голосом” захисників “Азовсталі” Сергію Волинському на позивний “Волина”. Далі на poltava-future.
Щасливий патріот у військовому однострої
Стінопис, присвячений відомому захиснику України Сергію Волинському з Полтави, урочисто відкрили 9 листопада 2022 року в його рідному місті, де Сергій народився, навчався, виріс. Мурал має назву “Вірний завжди”, вона зазначена й знизу під малюнком. Цікаво, що ці два слова є гаслом морських піхотинців Збройних Сил України, а ще заодно коротко та влучно характеризують людину, яка зображена на муралі. У день його відкриття на урочистостях була присутня сестра Сергія Волинського Тетяна Харько, яка є представницею Асоціації родин захисників “Азовсталі”. Також на заході був побратим “Волини” Артем Дибленко (“Борода”). Пані Тетяна, говорячи про брата, часто зауважує, що він – справжній захисник, людина сталевої волі, воїн, який не зрадив Батьківщину ні в Криму, ні на “Азовсталі” і ніколи надалі її не зрадить.
Мурал Сергію Волинському на одній з багатоповерхівок Полтави створений за ініціативою ГО “Містохаб”. Безпосередньо цей будинок до Сергія відношення не має, але район йому рідний. Задум втілили в життя київські художники Андрій Ковтун (він, до речі, малював знаменитий мурал “Привид Києва” у столиці на Подолі), Григорій Шоком та Антон Кондрашов. Щоб визначитися, яким буде зображення на муралі, митці відібрали й розглянули чимало знімків Сергія Волинського. Серед них і найбільш відомі, і ті, що зокрема зроблені в період полону, й фото, які відображають найхарактерніші риси захисника. І все ж для зображення на споруді митці взяли за основу фото Сергія Волинського, де він, гарний і життєрадісний, дивиться в об’єктив поруч із Президентом України Володимиром Зеленським.
Врешті на зображенні розміром 25х10 метрів “Волина” постав у військовому однострої, він щиро усміхається устами, очима і ніби сяє усіма рисами обличчя. Цей воїн, який з висотки поглядає на перехожих, на рідні вулиці, на цілий світ, став загальним символом захисників України – щирих, позитивних, оптимістичних, безстрашних. Навіть самі автори роботи схиляються думки, що мурал є подякою як окремому Героєві України, так і всім відданим їй захисникам і додають, що цей воїн — приклад для українців. Малювати портрет Героя художникам було за честь.
На виконання зображення майстри витратили пару тижнів і до 200 літрів фарби. Мурал Сергію Волинському можна чудово спостерігати з Білої альтанки – дуже популярної локації для полтавців і гостей міста. Рідні морпіха кажуть, що їм дуже хотілося, щоб саме так і було. Їх та всіх, хто знає Героя, радує те, що людина, яка пережила в минулому пекло, постає у муралі відкритою, усміхненою, незламною – як і в житті.
Хто такий “Волина”?
Героєві України, майору Збройних Сил України Сергію Волинському 31 січня 2022 року виповнився 31 рік. Військовій справі він присвятив половину життя. Фахову освіту здобув у Кременчуцькому військовому ліцеї та в Національній академії сухопутних військ ім. гетьмана П.Сагайдачного. До окупації у 2014-му році Криму ніс службу морпіхом на півострові. Потому, не зрадивши присязі і не підтримавши анексію Криму, продовжив служити Батьківщині на материковій частині України. На основі військових частин, виведених з півострова 2015 року, було сформовано 36-ту окрему бригаду морської піхоти (2019-го її названо на честь контрадмірала Михайла Білинського), з місцем дислокації в м. Миколаїв. Сергій Волинський став її відданим воїном. У період антитерористичної операції на Сході України він у складі згаданої ОБрМП захищав Батьківщину на фронті. За участь в АТО на території Донеччини та Луганщини нагороджений відзнакою Президента України.
У період повномасштабної війни Сергій Волинський взяв участь в обороні міста Маріуполя, зокрема в ролі одного з командирів 36-ої окремої бригади морської піхоти.
13 квітня 2022 року стався відомий героїчний епізод. Тоді 36-ої ОБрМП розділилася. Командир Володимир Баранюк (у березні відзначений званням “Герой України”) прийняв рішення прориватися з ворожого оточення в бік лінії фронту. Врешті він та група бійців, які його підтримали, потрапили в полон. Пізніше в “Азові” таке командирське рішення м’яко кажучи назвали назвали “незрозумілим”. Інша частина бійців під командуванням Сергія Волинського змогла прорватися в іншому напрямку і доєдналася до захисників “Азовсталі”. Кажуть, що ці близько двох сотень піхотинців на чолі з “Волиною” змогли вийти з території заводу імені Ілліча на територію металургійного комбінату “Азовсталь”, замаскувавши техніку (нанесли на неї ворожі позначки). Разом з “Волиною” операцію координував Денис Прокопенко (“Редіс”) – командир полку “Азов”, підполковник Національної Гвардії України, Герой України, командувач Маріупольським гарнізоном. Разом оборонці продовжили боротьбу з ворогом.
На 86-ий день кругової оборони Маріуполя командири отримали наказ від вищого військового керівництва України зберегти життя особового складу. Вони вийшли з катакомб 20 травня 2022 року на зустріч ворогу і невідомості. Сергій Волинський разом з іншими командирами оборонців Маріуполя, як і належить, останніми покинули “Азовсталь”. “Волина” потрапив у ворожий полон. Перебував там до чотирьох місяців.
Під протекцією Ердогана
21 вересня 2022 року в рамках обміну з російського полону було повернуто більше 200 українських захисників та 10 іноземців, які боронили Україну. У числі п’яти визволених з полону командирів полку “Азов”, яких інтернували до Туреччини, був і в.о. командира 36-ої окремої бригади морської піхоти Сергій Волинський. Він перебуватиме там до завершення повномасштабної війни. Особисті гарантії щодо безпеки звільнених командирів оборонців Маріуполя (а це також Денис Прокопенко (“Редіс”), Святослав Паламар (“Калина”), Олег Хоменко, Денис Шлега (“Олексійович”) на себе взяв президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган. Кожному з п’ятьох воїнів присвоєні звання “Герой України”.
Волинського і досі називають “голосом” захисників “Азовсталі”. Про деблокацію Маріуподя для порятунку цивільних (зокрема дітей), поранених і загиблих побратимів, які знаходилися на території оточеного підприємства “Азовсталь”, під час перебування на території комбінату він звертався із закликами до Джо Байдена, Бориса Джонсона, Володимира Зеленського, Реджепа Ердогана і навіть до Папи Римського Франциска, Ілона Маска та ін. У найскладніші моменти “Волина” виступав з критикою світової влади, яка бездіє тоді, коли треба рятувати людей…
2022 року Сергій Волинський потрапив у рейтинг журналу “Форбс” “30 до 30: обличчя майбутнього”. Йому вручено орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, орден “За мужність” ІІІ ступеня, медаль “За військову службу Україні”, відзнаку Президента України “За участь в антитерористичній операції”, він має звання “Герой України” з врученням ордена “Золота Зірка”.
Не лише рідні й близькі з нетерпінням чекають Героя додому, чекає його рідне місто і вся Україна. Як і кожного свого захисника і такої довгоочікуваної перемоги. І обов’язково настане той день, коли Сергій Волинський побачить мурал “Вірний завжди” на власні очі!