Не дарма Полтавщину називають духовною столицею, адже багато впливових, талановитих діячів, архітекторів збагачували цей регіон з давніх-давен. Серед архітектурних пам’яток переважають такі стилі як бароко та класицизм. Далі на poltava-future.
Релігійні пам’ятки
Варто виділити відомі монастирі та церкви Полтавщини, які ми можемо побачити сьогодні на власні очі:
- Хрестовоздвиженський монастир (м. Полтава, XVIII – XIX ст., збудований у стилі українського бароко. В монастирі навчалися, проживали та проводили час відомі люди: Іван Котляревський, Тарас Шевченко, Слов’янські та Херсонські архієпископи, художники та ін.);
- Свято-Успенський собор (м. Полтава, ХVІІ ст., був зруйнований під час радянської влади, з 1999 року ведуться відновлювальні роботи. Мав велику бібліотеку, створену дідом Івана Котляревського.);
- Мгарський монастир (м. Лубни, XVIII ст.);
- Преображенська церква (с. Великі Сорочинці, XVIII ст. Збудована у стилі українського бароко, про що свідчить настінна ліпнина. Саме в цій церкві хрестили українського письменника М.В. Гоголя).
Громадські та адміністративні будівлі
Велика кількість видатних архітектурних пам’яток, які мають дивовижну історію, знаходиться в самому центрі Полтави. Саме вони є обличчям міста, саме до них ведуть всі дороги. Попри всі перешкоди, сьогодні ці пам’ятки дивують своєю величчю кожного, хто проходить повз:
- Краєзнавчий музей (1891 р). Над цією дивовижною спорудою працювали художники М.С. Самокиш і С.І. Васильківський, а також В.Г. Кричевський – відомий архітектор. Будівля оформлена яскравими вставками, живописом, керамічними гербами всіх міст колишньої Полтавської губернії. До Другої світової це був будинок полтавського земства.
- Адміністративний будинок (1811 р). Раніше – Старогубернаторський будинок. Один з трьох будинків губернаторів, триповерхова будівля, збудована у стилі класицизму. Спочатку тут знаходилася канцелярія, згодом це був будинок дипломата Рєпніна-Волконського. В цих стінах навіть існував технікум ім. В.І. Леніна.
- Будинок зв’язку (1809 р). Раніше – Малоросійський поштамт. Відома пам’ятка архітектури, була побудована у стилі класицизму. Петербурзька академія мистецтв свого часу розробила проєкт побудови. Згодом будівля служила для розташування чоловічої гімназії, а потім – для дітей бідних дворян. Будинок згорів під час Другої світової війни, в 1963 році відбудований.
![](https://poltava-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/16/2023/10/os4fkap0st20tdbylz69nbnddzwj0q9iflb_s-bxcady37by3cs8upmc4ddcvwpp5k3d-jlzgurmtensrdwifaxym2qtpflivzx895lh1mahbs4pfaapb_z6k5_cmxpmtou3lrergbodsusgrluz6ys.jpg)
- Кінотеатр ім. І.П. Котляревського (1810 р). Раніше – Дворянський дім. На жаль, ця будівля зазнала серйозних пошкоджень внаслідок пожежі у 2020 році. Сьогодні, як і в часи Другої світової, вона чекає на реставрацію та відбудову. Але, у свої кращі роки, цей будинок був частиною будівного ансамблю в місті. Найперша у світі бібліотека була розташована саме у Дворянському домі, де згодом проводили свої концерти видатні композитори.
Незважаючи на стан деяких архітектурних будівель, кожен, хто хоч раз побував у Полтаві, закохується з першого погляду і назавжди. Історія кожної пам’ятки вражає та надихає. Колись занедбані та покинуті нащадки культури обов’язково засяють знову своєю величчю та могутністю.
![](https://poltava-future.com.ua/wp-content/uploads/sites/16/2023/10/mftxofxuyjgqap7ikq__pqip6lw5tii-cyktn0st90lswghyo0g4zp4-ifcrihovquyk1um-8zmyr_dskqchvvubm8c4dtl5axpqj6qpkeon8t-rzyhxczqsdwipnfkxzzdch86phq4ugftut0vljeq.jpg)