Субота, 27 Квітня, 2024

Архітектурний спадок духовної столиці України

Не дарма Полтавщину називають духовною столицею, адже багато впливових, талановитих діячів, архітекторів збагачували цей регіон з давніх-давен. Серед архітектурних пам’яток переважають такі стилі як бароко та класицизм. Далі на poltava-future.

Релігійні пам’ятки  

Варто виділити відомі монастирі та церкви Полтавщини, які ми можемо побачити сьогодні на власні очі:

  • Хрестовоздвиженський монастир (м. Полтава, XVIII – XIX ст., збудований у стилі українського бароко. В монастирі навчалися, проживали та проводили час відомі люди: Іван Котляревський, Тарас Шевченко, Слов’янські та Херсонські архієпископи, художники та ін.);
  • Свято-Успенський собор (м. Полтава, ХVІІ ст., був зруйнований під час радянської влади, з 1999 року ведуться відновлювальні роботи. Мав велику бібліотеку, створену дідом Івана Котляревського.);
  • Мгарський монастир (м. Лубни, XVIII ст.);
  • Преображенська церква (с. Великі Сорочинці, XVIII ст. Збудована у стилі українського бароко, про що свідчить настінна ліпнина. Саме в цій церкві хрестили українського письменника М.В. Гоголя).

Громадські та адміністративні будівлі

Велика кількість видатних архітектурних пам’яток, які мають дивовижну історію, знаходиться в самому центрі Полтави. Саме вони є обличчям міста, саме до них ведуть всі дороги. Попри всі перешкоди, сьогодні ці пам’ятки дивують своєю величчю кожного, хто проходить повз:

  • Краєзнавчий музей (1891 р). Над цією дивовижною спорудою працювали художники М.С. Самокиш і С.І. Васильківський, а також В.Г. Кричевський – відомий архітектор. Будівля оформлена яскравими вставками, живописом, керамічними гербами всіх міст колишньої Полтавської губернії. До Другої світової це був будинок полтавського земства. 
  • Адміністративний будинок (1811 р). Раніше – Старогубернаторський будинок. Один з трьох будинків губернаторів, триповерхова будівля, збудована у стилі класицизму. Спочатку тут знаходилася канцелярія, згодом це був будинок дипломата Рєпніна-Волконського. В цих стінах навіть існував технікум ім. В.І. Леніна.
  • Будинок зв’язку (1809 р). Раніше – Малоросійський поштамт. Відома пам’ятка архітектури, була побудована у стилі класицизму. Петербурзька академія мистецтв свого часу розробила проєкт побудови. Згодом будівля служила для розташування чоловічої гімназії, а потім – для дітей бідних дворян. Будинок згорів під час Другої світової війни, в 1963 році відбудований. 
  • Кінотеатр ім. І.П. Котляревського (1810 р). Раніше – Дворянський дім. На жаль, ця будівля зазнала серйозних пошкоджень внаслідок пожежі у 2020 році. Сьогодні, як і в часи Другої світової, вона чекає на реставрацію та відбудову. Але, у свої кращі роки, цей будинок був частиною будівного ансамблю в місті. Найперша у світі бібліотека була розташована саме у Дворянському домі, де згодом проводили свої концерти видатні композитори. 

Незважаючи на стан деяких архітектурних будівель, кожен, хто хоч раз побував у Полтаві, закохується з першого погляду і назавжди. Історія кожної пам’ятки вражає та надихає. Колись занедбані та покинуті нащадки культури обов’язково засяють знову своєю величчю та могутністю.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.