П’ятниця, 29 Березня, 2024

Вулиці на честь видатних постатей Полтави

Полтава має безліч вулиць та провулків, які названі на честь видатних постатей міста. Poltava-future підготувала таку підбірку найвідоміших людей, які пов’язані з Полтавою й увічнені назвами вулиць.

Вулиця Василя Барки

Справжнє ім’я українського поета – Василь Очерет. Він народився на Полтавщині, був видатним прозаїком, перекладачем та релігійним мислителем.

Навчався у Лубенському педагогічному технікумі, згодом працював вчителем у селищі для шахтарів в Донецькій області. Після, Василь Костянтинович переїхав на Кавказ.

У 1929 році вийшла його перша збірка віршів завдяки підтримці Павла Тичини.

Був учасником бойових дій під час Другої Світової війни. У 1942 році отримав важке поранення й лишився в окупації. За рік, Василь Барка переїхав до Німеччини, у 1947 році знову змінив місце проживання на Францію, а через три роки – на Сполучені штати Америки.

Став лауреатом Шевченківської премії та всеамериканського конкурсу малої преси.

Вулиця архітектора Вайнгорта

Майбутній видатний архітектор Лев Вайнгорт народився у Польщі, але змалечку проживав у Полтаві. Сюди, ще дитиною, його привезли батьки.

Закінчивши інженерно-будівельний інститут у Харкові, пан Вайнгорт працював над будування метрополітену столиці Росії. 

Упродовж тридцяти двох років Лев Вайнгорт був головним архітектором обласного центру Полтавщини. Завдяки його проєктам та активній роботі, місто швидко відбудувалося після Другої Світової війни. Також, архітектор є співавтором багатьох пам’ятників у Полтаві.

Зокрема, сумлінна праця головного архітектора привела до відновлення будівлі на Круглій площі та Білої альтанки. А з його допомогою розпочали будувати музично-драматичний театр, який відкрив свої двері у 1958 році на честь сторіччя видатного Миколи Васильовича Гоголя. На його ж честь й названа будівля.

Вайнгорт умів настільки вдало планувати розташування житлових будинків та промислових приміщень, що завдяки його проєктам більшість мікрорайонів та промислових зон були відокремлені один від одного, а останні – винесені за межі залізничних вокзалів.

Також, Лев Вайнгорт став першим директором музею Гоголя.

Вулиця Михайла Гаврилка

Михайло Гаврилко народився на Полтавщині. Тут він вчився у художній школі, а у 1920 році став отаманом Полтавщини. Проте, це керівництво було не довгим, адже восени того ж року його стратили, як очільника антибільшовистського повстання.

Пан Гаврилко був відомим українським громадським та військовим діячем, художником та скульптором.

Вулиця Горліса-Горського

Справжнє ім’я військового та громадського діяча – Юрій Городянин-Лісовський.

Народився Юрій Юрійович на Полтавщині, у сім’ї російського офіцера та полячки, яка походила зі шляхетного роду.

У 20-х роках минулого століття, пан Городянин-Лісовський взяв псевдонім Залізняк й став осавулом першого куреня полку гайдамаків. Через два роки він став зв’язковим Української народної республіки, але не дивлячись на новий псевдонім “Горський”, був заарештований чекістами. Проте, через відсутність доказів, у 1923 році його звільнили.

Завдяки своїй діяльності, Юрій Юрійович “зірвав” безліч операцій більшовиків, через це, у 1924 році його знову заарештували на п’ятнадцять років.

Після декількох переведень, у 1932 році він опинився у Харкові, в психіатричній лікарні. Звідки й втік та опинився у Рівному.

З 1932 року Юрій Юрійович став відомим, як письменник. У тому ж році вийшла частина його славнозвісного “Холодного яру”, а через п’ять років “вийшла у світ” й друга частина цього твору.

Під час Другої Світової війни, Горліс-Горський був у Фінляндії. Після невдалої спроби створити підрозділ з полонених українців, чоловік повернувся на Батьківщину.

Посеред війни Горліс-Горський одружився та переїхав до Німеччини, та й народилась його донька. У місті Ной-Ульм Юрій Юрійович розпочав вести активну політичну діяльність.

Восени 1946 року чоловік зник при загадкових обставинах.

Вулиця генерала Зигіна

Генерал-лейтенант, радянський військовий та учасник Першої та Другої Світової війни, Олексій Зигін народився у Росії. Вступив до Червоної Армії у 1918 році, а до арешту та звільнення з неї (через двадцять років) встиг побувати на декількох керуючих посадах. 

У вересні 1943 року генерал Зигін трагічно загинув (підірвався на міні) на Полтавщині. Його рештки поховали у Полтаві у Петровському парку, згодом, у 1969 році могилу перенесли до комплексу Меморіальної Слави.

Вулиця Котляревського

Відомий український письменник Іван Котляревський народився й помер у Полтаві.

Поема “Енеїда” до нині вважається твором загальнонаціонального значення.

Внесок Івана Котляревського вважають одним з найвагоміших у формування української літературної мови, особливо у часи занепаду.

Навчався у духовній семінарії, працював канцеляристом та вчителем у родинах поміщиків.

Згодом, був на військовій службі й був учасником російсько-турецької війни. з 1808 року був у відставці.

У часи, коли Наполеон пішов на Росію, Котляревський створив козацький полк. За це він став майором.

Був директором Полтавського вільного театру.

Вулиця Остроградського

Михайло Васильович Остроградський – відомий український математик. Народився на Полтавщині.

Пан Михайло є одним з провідників математиків, починаючи з другої половини дев’ятнадцятого століття, а у 2001 році Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО) визнала Михайла Васильовича видатним математиком у світі та внесла його до відповідного списку.

У 1821 році, завдяки любові до точної науки та сумлінному навчанню, Остроградський втретє отримав ступінь кандидата математичних наук. Проте, обгрунтувавши поведінку пана Остроградського вільнодумством, Рада не погодила присвоєння ступені кандидата і юнак відмовився від диплому.

Своє навчання продовжив у Франції, де й працював упродовж тривалого часу.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.