Субота, 27 Квітня, 2024

Як Полтавський краєзнавчий музей проніс культурну пам’ять регіону через віки

Полтавський краєзнавчий музей — один із найстаріших музеїв України, заснований у 1891 році професором Василем Докучаєвим як музей природи та історії Полтавщини. Однак в 1943 році німецько-фашистські загарбники під час відступу будівлю спалили. Тож полтавським реставраторам довелося постаратися, щоб якнайточніше усе відновити за фотографіями та кресленням. Все оздоблення музею зовні і всередині нове, повністю відреставроване – це нагадує нам кожного разу, що українська культура незнищенна. Далі на poltava-future.

Створення нового стилю – українського модерну

 

Полтавський краєзнавчий музей – значний науковий і культурний центр, створений у 1891 році при Полтавській губернській земській управі в трьох невеликих кімнатах флігеля. Першими експонатами закладу стала колекція ґрунтів і гербарій, зібраний експедицією відомого вченого, професора Василя Докучаєва – 4 тис. ґрунтів, 500 зразків гірських порід, 862 гербарних аркуші. 

У 1908 році архітектор В. Кричевський і малярі С. Васильківський, який виконав декоративний розпис музею та М. Самокиш, що створив три величезні полотна в сесійній залі земства, збудували справжній архітектурний шедевр, який і сьогодні вважається найоригінальнішою спорудою міста. У ньому відображено всю спадщину українського мистецтва та народної архітектури – поєднання конструктивних форм і старовинного українського орнаменту – це велич і неповторність споруди. Шатрове покриття, плетені стовпчики, різьблення, кераміка та майоліка, декоративний розпис – утвердили новий архітектурний стиль – український модерн. 

Лише у 1920 році цю будівлю було повністю передано під приміщення музею. Водночас інформація про створення колекцій та пошукову роботу музею розміщується на сторінках краєзнавчих видань. Полтавське музеєзнавство з більшою силою активізується наприкінці 80-х – на початку 90-х років. 

Що можна побачити в Полтавському краєзнавчому музеї

У фондах і колекціях музею зберігаються численні цінні колекції – понад 117900 експонатів, у тому числі дореволюційного періоду – колекція ґрунтів В. Докучаєва було понад 3 тис. одиниць; 20 тис. експонатів і 14 тис. книг знаменитої колекції Круглика, наукової бібліотеки. Такий щедрий подарунок музею зробили К. Скаржинська та ін. Цінні колекції східних старожитностей передав музею П. Бобровський. Під час війни музей зазнав численних руйнувань і втрат – колекції були розграбовані нацистами, будівлю підпалили, але вдалося врятувати близько 20 тис. експонатів.

У важкі повоєнні роки Полтавський краєзнавчий музей майже 20 років відновлювався і лише 23 вересня 1964 року скарбниця музею складалася з 2318 експонатів, з яких 912 – основний фонд і 1406 – науково-допоміжний. 

В сучасних умовах музей має 40 залів, 24 з яких повністю перебудовано. Вони містять понад 300 тисяч експонатів – старожитності різних куточків світу (Стародавнього Єгипту, Індії, Індонезії, Китаю та Японії), цінні предмети старовини, побуту та народного мистецтва. Але найбільшою гордістю музею є козацькі старожитності. Серед інших експонатів тут представлені: вироби ткацтва, килимарства, різьблення по дереву, народна вишивка, церковні пам’ятки, археологічні, нумізматичні та природні цінності. Музей бере активну участь у міжнародних виставках за різними напрямками наукових досліджень, фестивалях, масових та мистецьких заходах, презентує наукову та видавничу діяльність у галузі природничих та історичних досліджень, організовує конференції, круглі столи та семінари з питань наукової, освітньої, туристичної, волонтерської та культурної роботи. 

Науковий доробок співробітників Полтавського краєзнавчого музею В. Кричевського становить понад 800 статей і публікацій. Наукові співробітники музею виступили з понад 70 доповідями та доповідями на міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових конференціях. Навколо музею планується створити археологічний та ландшафтний парк.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.