Вівторок, 30 Квітня, 2024

Штучна Наталка Полтавка – ділова та чарівна

Фантасти давно прогнозували, що штучний інтелект з’явиться тоді, коли електронна система буде відчувати й творити. Наприклад, господар андроїда з повісті “Двохсотлітня людина” Азімова починає ставитися до свого робота як до розумної істоти, коли він створює іграшку за власним проєктом. А персонаж фільму “Зоряний шлях” кіборг-гуманоїд Дейта мріє навчитися любити та надбати інтуїцію, щоб стати повноцінною особистістю. Далі на poltava-future.

Сучасна Наталка Полтавка. Фото із сайту kolo.news

Віртуальний Моцарт?

Чи блукають таємні почуття в глибині сучасних нейронних мереж? Про це можна лише здогадуватись. Але завдяки штучному інтелекту сьогодні вирішуються складні та навіть творчі завдання. І як би не прикро та лякаючи це звучало, віртуальний розум часто перевершує свого творця.

Наприклад, ШІ використовується в так званої алгоритмічної торгівлі. І тоді приймаються рішення з блискавичною швидкістю, на яку не здатний людський мозок. Мільйони торгових угод на день без участі людей!

У медицині нейронні мережі використовуються для діагностики, а у військовій справі під час стратегічного планування. Відбувається цифрова трансформація державного управління, і можливо, технології замінять урядовців. А редактори ЗМІ борються з фейковими новинами завдяки програмам, які розпізнають інформаційний продукт “фабрики тролів”.

Штучний інтелект опановує і ту сферу діяльності, яка раніше була територією лише людини. Комп’ютер стає музикантом, художником, поетом. Яку культурну цінність мають твори віртуальних Моцарта та Ренуара, напевно скажуть наші нащадки. Чи захоплюватимуться люди через століття симфоніями і картинами створеними нейронними системами? Або все це не шедеври, а підробки?

Інтелектуальний гуманоїдний робот фірми “Honda”. Фото із сайту wikipedia.org

“Талановита співробітниця”

Але хай там як, в Полтаві не відстають від світової тенденції. У колективі одного з провідних міських ЗМІ працює “талановита співробітниця”, яку можна назвати унікальною. Інформаційне видання “Kolo.news” створило за допомогою штучного інтелекту ведучу, яка озвучує новини. На думку глядачів, співробітниця виглядає як ділова та водночас чарівна жінка.

“Хочемо представити вам нову журналістку редакції “Kolo.news” Наталку Полтавку, яку ми згенерували за допомогою штучного інтелекту. Для кожного нововведення визначено технічне завдання. Завдання Наталки: озвучувати українською мовою без іноземного акценту 30-секундні ролики новин з картинками та текстом”, – повідомляє редакція на своїй сторінці у Facebook.

При цьому важливо стежити, щоб Наталка правильно вимовляла слова, текст мав логічний початок та завершення. Крім того, потрібно тестувати тривале відео, оцінити реакцію алгоритмів “Facebook”.

Редакторка “Kolo.news” Тетяна Цирульник каже, що створення Наталки Полтавки надихнуло навчання на міжнародних курсах “Digital ABC Модуль Е. Епоха штучного інтелекту в редакції”, які організовані за сприяння Асоціації незалежних регіональних видавців України.

“Ми багато обговорювали з колегами тему ШІ. Як його зараз запроваджують в редакціях і як він може допомогти. Автоматизувати рутину, створити щось абсолютно оригінальне і цікаве читачеві, який поступово відходить від читання новин на користь перегляду відео”, – розповіла Тетяна Цирюльник представнику аналітичного центру “Інститут масової інформації”.

Журналісти, які звикли писати, повинні конкурувати з “TikTok” та іншими трансляторами візуального продукту, тому редакція почала шукати оптимальне розв’язання цієї проблеми. До того ж, немає студії для запису новин, і журналістам важко стати телеведучими. Тому вирішили залучити для створення відеоконтенту штучний інтелект.

Забирає роботу в деяких людей

Але створити ШІ-ведучу безкоштовно неможливо. Програми пропонують обмежені безплатні версії, що не дають повного розуміння про їхні можливості, особливо, якщо ведуча має говорити українською мовою.

“Українська мова – це тільки в платній версії. Щоб її протестувати на акцент, адже наші перші ведучі говорили з жахливим іноземним акцентом, потрібно купити програму. Тому основну програму, у якій створено ведучу, я наразі назвати не можу, бо наша Наталка Полтавка – це мікс безплатних і платних версій”, – розповідає Тетяна Цирульник для видання “Медіамейкер”. Поки що редакція вклала в Наталку 90 доларів і свій ентузіазм, але ШІ-ведуча потребує щомісячних витрат, зауважує редакторка.

Андроїд, створений японськими вченими Осакського університету разом із корпорацією Kokoro. Фото із сайту wikipedia.org

Головне заняття ШІ-ведучої – читання текстів. “Новини, підсумки дня, прогноз погоди, є думка використовувати її для привітань та озвучування реклами. Все це з картинками, табличками, титрами”, – розповідає редакторка для видання “Медіамейкер”. Цікаво, що в редакції “Kolo.news” зробили відкриття – ШІ забирає роботу в деяких людей. “Умовно кажучи, ШІ дозволяє зробити безробітною ведучу новин, і на зекономлені гроші дати роботу програмісту та редактору, які працюватимуть над її образом та текстами”, – пояснює Цирульник.

Втім, тексти, які генерує штучний інтелект, “Kolo.news” не використовує, тому що виправлення помилок після ШІ займає більше часу, ніж робота самих журналістів. Крім того, Наталка зізнається під час трансляції, що її створено штучним інтелектом.

Робот Kismetс зі штучним інтелектом у музеї Массачусетського технологічного інституту, 2006 рік. Фото із сайту wikipedia.org

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.