П’ятниця, 26 Квітня, 2024

ТОП-5 музеїв Полтавщини

Полтавський край багатий своєю історією. Тут відбулося чимало визначних подій, які свого часу вплинули не тільки на долю України, але й Європи. Архітектурні пам’ятки, садиби видатних діячів та місцеві обряди – усе це вирізняє регіон з-поміж інших. Тож, до вашої уваги, на сайті poltava-future, топ музеїв Полтавщини – скарбниць, які зберігають історію краю.

Полтавський художній музей (галерея мистецтва) імені Миколи Ярошенка

На вулиці Європейська привертає до себе увагу сучасна будівля у стилі козацького бароко. Тут розмістився Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка. Він був заснований ще у далекому 1919 році. Відтоді встиг декілька разів змінити свою назву та адресу. Чи не найбільше музей постраждав під час Другої світової війни. До її початку тут зберігалося близько 30 тисяч експонатів. На жаль, за час окупації чимало з них було розграбовано або знищено.

Сьогодні у музеї представлено роботи митців Західної Європи XVI – XIX століть та українських класиків, зразки бронзової скульптури та бароковий іконопис, а також твори сучасного мистецтва. Візитівка галереї – це натюрморт «Сніданок» голландської художниці Клари Петерс. Жодної іншої роботи цієї мисткині не представлене не лише на теренах України, але й усього пострадянського простору. Наприкінці минулого століття витвір мистецтва навіть викрадали з музею, та за два роки картину вдалося повернути.

Відвідувачі Художнього музею також можуть ознайомитися з експозицією фарфору з усієї Європи. Колекція складається з посуду віденської, англійської та французької мануфактури. В одній зі скляних вітрин виставлена невеличка ікона Святителя Миколая, яка супроводжувала Гоголя у всіх його подорожах. Вражає і колекція слуцьких поясів. Це елемент чоловічого аристократичного одягу. Жоден козацький старшина без нього не виходив на вулицю. Вартість поясу сягала тогочасної щорічної зарплати чиновника.

Окремий поверх Полтавського художнього музею виділений під велику виставкову залу із сучасним мобільним обладнанням для тимчасових експозицій. Тут також розміщено зимовий сад та прес-центр.

Сьогодні галерея активно проводить майстер-класи з образотворчого мистецтва для родин вимушених переселенців. Участь у них – безкоштовна.

Музей-садиба Івана Котляревського

Іванова гора – це, безперечно, історичне серце Полтави. Сюди туристи міста прямують, аби насолодитися краєвидами, які відкриваються з Білої альтанки, відвідати Свято-Успенський кафедральний собор та посидіти у великій ложці, що є частиною монумента, присвяченого галушці. А ще тут розташований музей-садиба Івана Котляревського. Саме у цьому будинку письменник прожив усе своє життя. Тут Котляревський написав свої безсмертні твори: «Енеїда», «Наталка-Полтавка», «Москаль-чарівник» тощо.

Меморіальний комплекс було засновано у 1969 році. Він складається з батьківської хати письменника, повітки, комори та колодязя-журавля. Цікаво, що сама реставрація дому Котляревського відбувалася за акварельними ескізами Тараса Шевченка.

Жив письменник скромно. Його хата – це типове українське житло XVIII століття. Тут усього п’ять невеликих кімнат. У спальні Котляревського стояли лишень ліжко, письмовий стіл та шафа з книгами, на полицях якої зберігалися твори французьких авторів. Відпочивати письменник любив на балкончику, з якого відкривався краєвид на Ворсклу.

Нині в музеї-садибі зберігаються особисті речі та нагороди Котляревського, а також побутові предмети XIX століття. Окраса експозиції – це рукописний архів класика української літератури.

У музеї часто проводять театралізовані екскурсії, головними героями яких стають сам Іван Котляревський та персонажі з його творів. Під час таких дійств відвідувачів пригощають галушками.

Музей українського весілля

Неподалік від знаменитої Диканьки у селі Великі Будища заснували музей, який зламав усі канони подібних закладів культури. Тут завжди голосно, а експонати можна чіпати руками, головна вимога – їх необхідно використовувати за призначенням. Це – Музей українського весілля, між іншим – єдиний в Україні.

Експозиція виставки складається з вбрання молодят минулого століття, меблів та предметів побуту, безлічі вишитих рушників та сорочок, а також скрині нареченої.

Прямо у музеї можна зіграти справжнє весілля або інсценувати його. Усе відбуватиметься за обрядами столітньої давнини. Пригощатимуть молодят та гостей напоями та старовинними стравами за рецептами прабабусь.

Національний музей-заповідник українського гончарства

Не для кого не секрет, що Опішне – це столиця гончарства в Україні. Саме тут близько 50 років тому був створений відповідний спеціалізований музей. Сьогодні він – найбільший не тільки в Україні, але й в усій Східній Європі. Тут знаходиться низка екскурсійних об’єктів, зокрема меморіальні садиби відомих гончарів та колекціонерів кераміки, музей мистецької родини Кричевських та центр розвитку духовної культури України. Більше 60 тисяч експонатів розміщено на території в понад 20 гектарів.

Найперше, що вражає відвідувачів музею-заповідника, – це колекція садово-паркової монументальної глиняної скульптури. Деякі гіганти досягають позначки вище п’яти метрів. Експозиція утворилася після численних конкурсів, які проводив музей серед художників-керамістів з різних куточків України та світу.

У середині будівлі музею відвідувачі можуть ознайомитися з величезною колекцією глиняного посуду, дитячої іграшки, кахлю та декоративного панно.

На жаль, на час воєнного стану музей-заповідник не приймає відвідувачів. Поки що ж можна ознайомитися з серією 3-D скульптур, яка розміщена на сайті закладу культури.

Національний музей-заповідник Миколи Гоголя

Жодну подорож Полтавщиною не можна уявити без візиту до Гоголівських місць. Одне з таких – Національний музей-заповідник Миколи Гоголя, що знаходиться у селі Гоголеве (колишня – Василівка). Саме тут пройшли дитячі та юнацькі роки наймістичнішого літератора Полтавщини.

Сьогодні музей-заповідник відтворений за листами та спогадами самого Гоголя. Він складається з батьківського дому письменника, флігеля, де любив усамітнюватися майбутній літератор, ставків та пишного саду. Територія заповідника нині розкинулася на 30 гектарів.

У залах батьківського будинку Миколи Гоголя зібрано особисті речі письменника та його родини, старовинні літографії, а також перші видання творів літератора. На вході до садиби її відвідувачів зустрічає мати літератора – Марія Гоголь-Яновська. Вона радо розповідає усім гостям музею, якою людиною був Микола Гоголь.

А от під час прогулянки пишним садом можна зустріти Солоху – героїню повісті «Ніч перед Різдвом». Вона усіх охочих пригощає улюбленими пиріжками Гоголя.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.