Середа, 24 Квітня, 2024

Історія полтавських пам’ятників

Полтаву не дарма величають культурною і духовною столицею України. Незважаючи на компактні розміри міста, на його території знаходиться по-справжньому багато пам’яток історії, архітектури та культурної спадщини. Чого варті одні лише полтавські пам’ятники, яких у місті  налічується не один десяток. Якщо рахувати лише основні (найбільш відомі), виходить, ні багато ні мало, 20 пам’ятників. Проте, першочергової уваги заслуговують 5:

  •               Пам’ятник шведським воїнам;
  •               Пам’ятний камінь на честь першої письмової згадки про Полтаву;
  •               Монумент українським козакам;
  •               Пам’ятник Келіну;
  •               Монумент Слави.

Кожен з них, повідомляє сайт poltava-future, по-своєму цікавий та може похвалитися довгою і повною різноманітних подій історією.

Пам’ятник шведським воїнам

Цей монумент присвячений Полтавській битві. Строго кажучи, знаходиться він не на території міста, а вздовж дороги між Полтавою і Диканькою.

Наприкінці позаминулого століття державна влада Швеції прийняла рішення вшанувати пам’ять своїх військових, полеглих у Полтавській битві. У 1902 році скульптором Лундбергом був створений проект пам’ятника, який через 2 роки встановили в Стокгольмі біля будівлі Історичного музею армії. Для Полтави знадобився інший монумент, над яким не стали сильно морочитися, взявши великий гранітний камінь  (висота перевищує 6 метрів, вага понад 20 тон) і встановили на місці, де колись проходили бої між українцями та шведами.

Виготовлення, доставку і монтаж оплатив відомий шведський меценат і підприємець Нобель (саме його сім’я запропонувала світу Нобелівську премію). У 1909 р. монумент урочисто відкрили, приурочивши дану подію до 200-річчя битви під Полтавою. У 2005 р. від дороги до пам’ятника була прокладена Алея пам’яті шведських воїнів.  

Пам’ятний камінь на честь першої письмової згадки про Полтаву

Це, без перебільшення, найбільш незвичайний пам’ятник Полтави. Не кожне українське місто може похвалитися наявністю подібного монумента. Камінь на честь першої письмової згадки про місто Полтава встановили відносно недавно – в 1974 році. Це приурочили до 800-річного ювілею міста. Місце для каменю обрали дуже символічне – Соборну площу, названу на честь соборності та неподільності українських земель.

Перша згадка про Полтаву міститься в Іпатіївському літописі (відомому, як «Повість минулих літ»), датованому далеким 1174 роком. У документі йшлося, що Ігор Святославович підчас походу переміг половців, якими керували хани Кончак і Кобяк. Битва відбулася біля Лтави (так за старих часів звали Полтаву), поблизу переправи через річку Ворскла.

Втім, історики на цьому не заспокоїлися, продовживши шукати і по крихтах збирати дані про Полтаву. Виявилося, що місто, насправді, утворилося за кілька століть до того, як відбулася битва з половецькими військами. У 1999 р. у Полтавці відзначали 1100-річчя рідного міста, оскільки виявилося, що роком заснування Полтави був 899 р.

Монумент українським козакам

Даний монумент поставлений у пам’ять про українських героїв – козаків, які загинули в Полтавській битві (в Північній війні, що тривала з 1700 по 1721 рр.). Він має вигляд масивного постаменту з граніту, зробленого у формі кургану, на якому стоїть великий козацький хрест. На ньому вибитий текст: «Українським загиблим козакам». Під монументом знаходяться 2 бунчуки – знаки влади гетьмана і старовинний Полтавський герб. На одному з каменів, з яких складається постамент, написано: «Встановлено в день Покрови Матері Божої 1983 року».

Це відносно молодий пам’ятник, він був створений в 1994 році за проектом Батурина і Білоуса (художника і скульптора, відповідно). Місцем установки монумента став Панянський бульвар. Саме там свого часу перебували фортифікаційні укріплення Полтавської фортеці.

Пам’ятник Келіну

Пам’ятник О. Келіну вважається однією з головних та визначних пам’яток Полтави. Цей монумент встановили в 1909 році і приурочили до 200-річчя Полтавської битви. У 1709 р. Олексій Келін займав пост коменданта Полтавської фортеці і разом з іншими захисниками зумів відстояти місто у війні проти шведів. На церемонії відкриття монумента був присутній сам Микола II. Спочатку на пам’ятнику був 2-головий орел – знак  влади імперії, але потім символи Російської держави зняли. Свій сучасний вигляд пам’ятник набув після Другої Світової Війни, його відновили, залишивши лева, як символ героїзму захисників Полтави.    

У студентів Полтавської Політехніки та Юридичної академії ім.  Я. Мудрого є цікава традиція: перед сесією вони приходять до пам’ятника і труть кінчик хвоста лева. Молодь, яка навчається,  вірить, що це принесе удачу і допоможе отримати хороші оцінки на іспитах.

Монумент Слави

Монумент Слави, як і деякі інші полтавські пам’ятки, має пряме відношення до українсько-шведської війни. Даний пам’ятник встановлено в тому самому місці, де колись проходила зустріч Петра I і гарнізону  фортеці Полтави після переможної битви. Навколо монумента був організований парк, а потім об’їзна кільцева дорога. Навколо площі на початку позаминулого століття побудували адміністративні будівлі за проектом архітектора Захар. Всі вони зведені в дусі суворого класицизму, що надає центральній частині міста якусь строгість, офіціоз і частково навіть ошатність.

Треба сказати, що ідея створення цього монументу вперше з’явилася в архітектора Амбросімова. Пам’ятник  заклали в далекому 1804 р., взявши за основу малюнки, на яких він виглядає, як колона з орлом, що сидить зверху. У лапах птиці символ перемоги – лавровий вінок. Колона трохи схожа на тріумфальні монументи, які за старих часів зводилися в Римській імперії.

Урочисте відкриття пам’ятника випало на 27.06.1811 р., хоча його збиралися відкрити на 2 роки раніше. Гроші на виготовлення орла і вінка надав сам Олександр I.

Для того, щоб поглянути на більшість полтавських пам’яток, потрібно спеціально прокладати маршрут, але побачити монумент Слави простіше простого. Для цього достатньо прибути в центр міста. Сьогодні крім орла на верху колони знаходиться також прапор України.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.