Неділя, 28 Квітня, 2024

Музей-садиба Івана Котляревського

Садиба Івана Котляревського – це музей присвячений життю та творчості великого українського письменника та розташований в будинку, у якому митець народився і прожив все своє життя. Будинок відреконструйовано в тому вигляді у якому він був за життя Котляревського, тож перш ніж увійти до музею замисліться, ви не просто відвідувач, ви гість який завітав до митця аби його провідати. На жаль письменник вже не запропонує кави й не стане вашим другом, адже ми живемо в різних століттях, та памʼять про нього буде найліпшим, що ви б могли зробити для зачинателя української літературної мови. Далі на poltava-future.

Про музей

Щоби зберегти памʼять про відомого земляка Івана Котляревського у 1969 році полтавці створили меморіальний заповідник у відновленому будинку, де раніше жив і творив письменник. Будинок нині стоїть на Івановій горі, яку також назвали так на честь Котляревського. Музей розташований на Соборній площі поруч Успенського собору, який відбудували у 2004 році. До речі, з собором повʼязана історія купівлі цього будинку. Дід письменника працював в Успенському соборі дияконом і в 1751 році купив цей будинок за 27 рублів 50 копійок.

У 1709 році Полтаву штурмували 20 раз, але будинок вистояв, а через 60 років у його стінах народився майбутній зачинатель української літературної мови.

Іван Котляревський народився в цьому будинку 9 вересня 1769 року і в ньому ж помер 10 листопада 1838 року.

Саме в цьому будинку гостював Тарас Шевченко, якому дуже подобалася творчість Котляревського і власне сам літератор, як людина талановита, чуйна й благородна. Тож не дивно, що в колекції малюнків Шевченка був акварельний ескіз будинку Котляревського, за яким і було відновлено садибу.

По смерті митця будинок часто змінював власників, а один з них у 1881 році під час ремонтів повністю змінив стиль будівлі. І лише в 1969 році, коли за рішенням ЮНЕСКО 200-річчя Івана Котляревського широко відзначалося у всьому світі, реставратори добряче попрацювали над відновленням будинку, подвір’я та інтерʼєру, щоби вони виглядали типовими для Полтавщини того часу. Також відтворили 5 кімнат, серед яких кабінет, світлиця, вітальня, кімната економки та кухня. Серед речей, які належали письменнику зберігся стіл, комод, дзеркало, картина, а також кілька нагород та рукописів письменника, які й доповнили музей садибу як історично-важливі експонати. Варто зазначити, що музей-садибу занесене до списку нерухомих памʼяток України, як суспільно важливий меморіал.

Музей садиба Івана Котляревського є однією з філій меморіального музею І. П. Котляревського. Його відкриття відбулося 5 вересня 1969 року. Музей працює щодня з 10:00 до 18:00 за адресою Полтава, Соборний майдан, 3. Тут також проводять різні заходи: презентації книг, виставки, різні мистецькі проєкти та ін. Тут творять, фотографуються, дискутують про велике і поринають в епоху життя і творчості Івана Петровича Котляревського.

Пригадаймо, чим відомий Іван Котляревський

Іван Котляревський – це відомий полтавський письменник і публіцист якого вважають зачинателем української літературної мови. Одним з його найвідоміших творів є “Енеїда”, що була заснована на сюжеті “Енеїди” яку створив римський поет Вергілій. А також є першою писемною памʼяткою, що була написана народною мовою. Цікаво, що цей твір було видано без відома письменника, а коли ж він дізнався, був вкрай незадоволений.

Іван Котляревський зробив дуже великий внесок у становлення і розвиток української мови. В час занепаду староукраїнської мови його твори написані живим полтавським наріччям дали нашій мові нове дихання й започаткували новий етап у її розвитку. Тож цілком зрозуміло чому музей-садиба став нерухомою памʼяткою, адже це частинка нашої історії, яку ми зобовʼязані берегти й памʼятати.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.