Понеділок, 16 Вересня, 2024

У Полтаві відкрили пам’ятник архітектору Леву Вайнгорту

Біля будівлі Департаменту будівництва, що біля Полтавської ОДА відбулося відкриття пам’ятнику головному архітектору міста у 1939-1970 роках Леву Вайнгорту. Постамент зроблений з бронзи та бетону. Висота пам’ятника становить 148 сантиметрів, а колони – 317. Постамент відтворює відому світлину, на якій Вайнгорт зображений біля одного зі своїх проєктів – Ротонди дружби народів (Білої альтанки), відновлюванням якої він теж займався. Далі на poltava-future.

На встановлення пам’ятника громадська організація “Save Poltava” оголошувала збір пожертв серед небайдужих полтавців. На завершення робіт було необхідно зібрати 160 тисяч гривень. Більшість суми – 128 тисяч гривень, вдалося зібрати за доволі короткий термін – за тиждень.

Ідею встановити пам’ятник славетному архітектору запропонував екс-очільник Департаменту будівництва Полтавської ОДА Тимофій Голбан. Виникла ця ідея ще у 2018 році. Пам’ятник встановили поблизу адміністративної будівлі по вулиці Зигіна, 1, де раніше й працював Вайнгорт.

Що відомо про нього?

Лев Семенович Вайнгорт був видатним архітектором, який брав активну участь у відновленні Полтави по закінченню Другої світової війни. Сам він народився 1912 року у Варшаві у збіднілій єврейській сім’ї, але за три роки його сім’я переїхала до Полтави. Відтоді, усе його життя було тісно пов’язане з містом. Вайнгорт закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут та брав участь у плануванні московського метрополітену. У віці 27 років його призначають головним архітектором Полтави, а невдовзі Полтаву окуповують нацистські загарбники. Після їх відступу велика частина Полтави була зруйнована й Лев Семенович був одним з тих, хто займався розбудовою повоєнного міста. 

За час своєї кар’єри на посаді головного архітектора, Вайнгорт відновив ансамбль Круглої площі, який був вщент зруйнований німцями. Також він реконструював Ротонду дружби народів, яка стала пізніше називатися Біла альтанка. Ще він зберіг у автентичному стилі дзвіницю Свято-Успенського кафедрального собору, яка змогла пережити війну, був автором нового будинку театру імені Миколи Гоголя, пам’ятника Солдатської слави, Скорботної матері та інших. Цікаво й те, що Лев Вайнгорт також зберіг малоповерхову забудову в центрі Полтави.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.