Четвер, 2 Травня, 2024

Топ-5 сувенірів з Полтавщини

Кінцева точка подорожі будь-якого туриста – це крамниця з сувенірами. Кожна людина намагається увезти з собою частинку краю, у якому вона весело провела час. Полтавщина насамперед асоціюється з мальовничими краєвидами, смачними стравами та містичними оповідями. Тож, що у свої валізи кладуть мандрівники на згадку про Полтавщину, розповідаємо далі на poltava-future.com.ua.

Вишиванка з Решетилівки

Вишивка «білим по білому» здавна стала візитівкою Полтавського краю. Це одна з найскладніших технік оздоблення національного вбрання. Зародилася вона у невеликому містечку Решетилівка. Нині ж широко відома не тільки в Україні, але й за її межами. До речі, техніка «білим по білому» внесена до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.

Оригінальні та ніжні сорочки – це гарний варіант сувеніру з Полтавщини як для себе, так і на подарунок рідним та друзям, головне – вгадати розмір. До того ж білосніжні вишиванки підходять як чоловікам, так і жінкам.

Такий сувеніра свого часу вже отримали прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль, очільник столиці Віталій Кличко, екс-голова Європейської ради Дональд Туск і навіть королева Великої Британії Єлизавета II.

Сорочки, вишиті «білим по білому», можна придбати у спеціалізованих магазинах Решетилівки або замовити онлайн. У сувенірних крамницях інших міст Полтавщини ви також знайдете таку красу. Ціна вишиванки стартує від тисячі гривень.

Кераміка з Опішні

Ще одне народне мистецтво, яким здавна славиться Полтавщина, – це кераміка. З кінця XIX століття тут діяло чимало майстерень, які продавали свою продукцію не тільки на місцевих ринках, але й за межами регіону. Столицею ж гончарства України вважають Опішню.

Родзинка керамічного мистецтва цього регіону – фігурний посуд у вигляді левів, баранців, птахів, куманців та баклаг. Колись таке кухонне начиння виконувала ритуальні функції або ж мало спеціальне призначення. Наприклад, на весіллі молодим дарували куманець, наповнений якимось напоєм. Вважалося, що він має принести подружжю щастя. А от баклагу брали з собою у похід. Її чіпляли на поясі. Нині ж так кераміка здебільшого слугує декоративною прикрасою українських осель. Характерна ознака сучасного фігурного посуду з Опішні – це його оздоблення ліпленим декором.

В Опішні також виробляють мальований глиняний посуд: глечики, макітри, вази, тарелі тощо. Його розписують рослинним орнаментом.

А ще Опішня славиться виготовленням малих керамічних скульптур. Раніше такі фігурки жінок, птахів та домашніх тварин виконували функцію своєрідних оберегів. Згодом вони втратили своє магічне значення і стали просто дитячими іграшками та елементами декору.

Зараз у сувенірних крамницях Полтавщини ви знайдете безліч свищиків, статуеток козака, селянина, музики тощо.

Полтавський рушник

Жодна сувенірна крамниця Полтавщини не обійдеться без рушника. Тут ви знайдете і весільні, і обрядові, і навіть шиті на домотканому полотні.

Домінуючий колір на полтавському рушнику – червоний, найпопулярніший вишивальний шов – лиштва, найулюбленіший візерунок місцевих майстринь – дубочок.

На Полтавщині провідний мотив вишивки рушників – це дерево-квітка. Особливо часто він зустрічається на весільному атрибуті. Зображення дерева асоціюється із пам’яттю про предків. Воно відображає минуле, теперішнє та майбутнє кожної родини.

Основний мотив рушникових вишивок доповнюють супутні, зокрема, трикутники, ромби та сонечка.

Пляшка мінералки з Миргороду

Полтавщина має свій Баден-Баден – курорт мінеральних вод Миргород. Сюди з’їжджаються люди з усієї України, аби відпочити та оздоровитись. А все через унікальні мінеральні води. Їх використовують для лікування понад ста захворювань.

Цікаво, що цілющі властивості джерел Миргорода стали зовсім випадковим відкриттям. На початку XX століття тут вкрай бракувало питної води. Аби вирішити це питання, у місті пробурили нову свердловину. Та замість питва на глибині семисот метрів виявили підземне озеро, від якого тхнуло сірководнем. Таку воду вирішили направляти на технічні потреби. Нею користувалися у пожежному дворі та лазнях. Невдовзі миргородці помітили покращення самопочуття після водних процедур. Зокрема, людей переставали турбувати суглоби. Врешті лікарі почали вивчати цілющі властивості миргородської води, а вже у квітні 1917 року тут офіційно відкрили перший курортний сезон.

Нині комплекс «Миргородкурорт» нараховує чотири санаторії. Тут лікують захворювання шлунково-кишкового тракту, зміцнюють опорно-руховий апарат та допомагають пацієнтам, у яких проблеми з серцем і судинами.

Миргородська мінеральна вода прозора, солонувата на смак та без запаху. Вона містить безліч мікроелементів: натрій, калій, кальцій, магній, сульфат, залізо, фтор, бром, йод тощо. Тож, якщо вам пощасливить побувати на одному з миргородських курортів, не забудьте набрати пляшку мінеральної води з бювету і для своїх рідних та друзів. Нехай і вони відчують на собі цілющі властивості води з Полтавщини.

Обереги для дому та магніти на будь-який смак

Везуть також туристи з Полтавського краю ляльки-мотанки. Вони виглядають досить оригінально и допомагають сповна відчути дух української історії.

Лялька-мотанка – це уособлення жіночності та мудрості. Вони покликані охороняти сімейне щастя та добробут у домі.

Важливо, що ляльки-мотанки не шиють, а виготовляють шляхом скручування, скочування, змотування, зв’язування та звивання. Основний матеріал – стрічки та нитки. Характерна відмінна деталь ляльки-мотанки – хрест замість обличчя.

Як це відвідати Полтавщину і не поповнити свою колекцію магнітів на холодильнику? Такі сувеніри ви обов’язково знайдете у будь-якій туристичній точці Полтави чи регіону: на пішохідній вулиці, біля музеїв, церков, парків та скверів.

Тут вам запропонують магніти з зображенням Білої альтанки, Свято-Успенського кафедрального собору, Хрестовоздвиженського монастиря, Полтавського краєзнавчого музею, пам’ятника галушці тощо.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.