Неділя, 28 Квітня, 2024

Де були знайдені полтавські скарби та які таємниці вони відкрили

На території Полтавщини в різні роки, іноді навіть випадково, були знайдені скарби, залишені нашими предками. Деякі з них сягають часів до нашої ери, а жіночі прикраси дивують своєю технікою та загальною вартістю. Кому належали полтавські скарби та які секрети пронесли в собі через століття — у нашому матеріалі на сайті poltava-future

Прикраси та кухонні вироби, які свідчать про давні поселення

 Загалом нині відомо про понад дві сотні монетно-речових скарбів, знайдених на території Полтавщини. У 20-х роках ХХ століття в селі Старий Орлик (тепер Орлик) було знайдено речовий скарб крем’яних пластин доби енеоліту. Розкопаний поблизу головного майдану. Зберігається в Національному музеї історії України. 

Неподалік цього ж села, поблизу Кабакових хуторів 1915 року у виліпленому горщику знайдено кілька бронзових знарядь зрубної культури, виготовлених приблизно в XV столітті до н. е., мали вигляд шести серпів та сокиркельтів. Зараз їх побачити можна у Полтавському краєзнавчому музеї. 

У селі Яхники на Лохвиччині у 1905 році було виявлено, так званий, Іванівський скарб зі срібних прикрас, датованих VIII-IX століттям. Він утворений з трьох шийних прикрас, ланцюжків та двох фібул, оздоблений додатковими елементами. Зберігається в історичному музеї у Москві. Того ж року під час проведення водогону у Полтаві  по Соборному майдану було знайдено скарб, що складався зі срібних прикрас рубежу Х-ХІ століття. На місці Соборного майдану, як свідчать історичні джерела, знаходилося поселення роменської культури, ймовірно прикраси належали роменам. Серед них було дванадцять кілець, вісім браслетів та одна шийна гривна. Побачити прикраси, знайдені у Полтаві, можна в Полтавському краєзнавчому музеї.

В другій половині ХХ століття в лубенських підземних катакомбах був знайдений монетний речовий скарб. Серед речей там були намиста, золоті червінці, монети Речі Посполитої та Росії першої половини XVII століття, імовірно використовувані як прикраси, срібні позолочені коряки, пояси зі срібними та позолоченими пластинами, Львівського виробництва. Зберігаються в місцевому краєзнавчому музеї.

У Диканьці 1958 року були виявлені скарби, імовірно датовані XVIII століттям. Вони, за традицією, містилися в маленькому глечику, це був разок скляного і коралового намиста, срібні ґудзики до сорочки та срібні плашки паску, окрім того, там знайшли десять срібних польських та російських монет XVII-XVIII століття. Знайти нині їх можна у Полтавському краєзнавчому музеї.

Великий скарб був знайдений 1987 року в Шишацькому районі поблизу села Ковалівка. Там містилось понад чотири десятки срібних речей. Серед них було кухонне начиння: ложки, ножі тощо. Ймовірно виготовлені в кінці ХІХ століття, зберігаються в Полтавському краєзнавчому музеї. 

Близько 30 кілограмів важив скарб, знайдений у Кременчуці 1984 року, коли прокладали теплотрасу. Всередині нього були вироби зі срібла та золота, набори російського та японського посуду, японські срібні чарки, неушкоджені золоті і срібні прикраси тощо.

Монетні скарби

Неподалік Полтави в селі Лукищини був знайдений Лукищинський скарб, який містив монети у горщику, знайдений на поселенні черняхівської культури приблизно III – IV століття. Там було близько 1000 динаріїв римських імператорів І-ІІ століття. Вони зараз зберігаються в краєзнавчому музеї. 

Такі ж самі римські динарії були виявлені у Новосанжарському районі поблизу села Нехворощ — всього 300 римських динарів. Крім того, ці монети виявляли у Крячківці Пирятинського району та Труханівці Котелевського району. Зберігаються в Пирятинському та Полтавському краєзнавчих музеях.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.