Четвер, 19 Вересня, 2024

На Полтавщині позбавляються від ідеологічного ярма: перейменування топонімів

Одразу після Євромайдану у 2015 році українська влада ухвалила закон про декомунізацію, тобто відмову від комуністичної ідеології та всього, що її символізує. Декомунізація відбувалася хвилями, продовжується вона і зараз. Найбільше виявилось це в освіті: відбувся перегляд навчальних програм та дисциплін, які містили основи комуністичної ідеології, пройшов демонтаж пам’ятників, перейменування вулиць, підприємств, населених пунктів, які були названі на честь комуністичних діячів чи пов’язані з комуністичним подіями. Далі на poltava-future.

Російська агресія 2022 року ознаменувала початок нової хвилі декомунізації в Полтавській області

Коли постало питання про перейменування вулиць, міський голова Олександр Мамай, відреагував на це дуже скептично, мовляв, перейменувати можна, але після війни, бо зараз це не на часі, а демонтувати пам’ятники взагалі варто лише після погодження з Кабміном. Також була висунута ідея про конкурс на кращі назви для перейменованих вулиць. 

Тим часом Гадяцька міська рада погодила рішення про перейменування 32 топонімів. Так, наприклад, вулиці названі на честь російських діячів таких як Воровський, Маркс, Фрунзе були перейменовані на честь видатних українців Пилипа Орлика, Климента Квітки, Григорія Грабянки. Також з’явилися у Гадячі назви вулиць присвячені історичним подіям: вулиці Героїв Крут, захисників України, Героїв Чорнобиля, Гадяцького договору. 

Кременчуцька міська влада вирішила проводити перейменування спільно із жителями. Вони оголосили про конкурс, який проходитиме з 1 червня по 1 липня і буде покликаний врахувати всі побажання містян щодо того, які назви треба змінити, і пропозиції на честь кого створити нові. Відзначимо, що у Кременчуці перейменування вже потроху починається, першою назву вулиці Маяковського замінили на вулицю єднання України.

Цікаво, що в Полтавській області всього є 27 назви вулиць та площі на честь російського діяча Олександра Суворова. Він брав участь у жорстоких придушення українських повстань та терорі і залякування українського населення в другій половині 18-го століття. Цього року вже демонтували пам’ятник, який стояв в Полтаві. Усі громади, які мають цю назву в своїх населених пунктах прийняли рішення замінити її на українську. 

У місті Полтаві погоджено та затверджено перейменування 40 вулиць

Серед громадських пропозицій – демонтаж Монумента Слави у Корпусному саду, пам’ятників Петру I та монументів, пов’язаних з Полтавською битвою. Серед пропозиції від депутатів є назви, пов’язані із теперішніми військовими подіями, наприклад, ідея створити вулицю героїв Харкова, Волонтерську, Охтирську. Зазначимо, що рішення про перейменування уже прийнято, але нові топографічні назви ще в розробці, Полтавська міська рада працює над побажаннями та пропозиціями. 

На перший погляд, може здатися, що це речі не першочергові, але з цим важко погодитись. Назви вулиць та монументів, які ми чуємо і бачимо кожного дня формують наш менталітет і нашу свідомість. В непростій ситуації військових дій, які відбудуться на нашій території, дуже важливо укріпляти бойовий дух містян, патріотизм, пам’ять про величну історичну та віру себе і свій народ. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.