Субота, 27 Квітня, 2024

Про розвиток телебачення на Полтавщині

Неймовірний стрибок від чорно-білих телевізорів і німого кіно до сучасного кольорового телебачення із надзвичайно великою кількістю розважальних шоу, телемарафонів та стрічок новин – все це спостерігали полтавці з середини 20-го до початку 21-го століття. Стрімкого розвитку та низки трансформацій зазнало і місцеве телебачення: розширення штату працівників, нові формати музичних та документальних проєктів, оглядових програм, утворення нових телеканалів. Як саме розвивалось телебачення на Полтавщині? Які найуспішніші проєкти було реалізовано? Та що собою являє сучасне полтавське телебачення? Далі на poltava-future.

З історії полтавського телебачення

Починаючи з 1937 року полтавці отримували інформацію за допомогою радіо: саме тоді в області вперше було проведено дротову мережу мовлення. Перші програми були досить короткими та включали огляд новин. Полтавське обласне радіо пройшло складний шлях, адже невдовзі після його утворення почалась Друга світова війна. Лише через 40 років після відкриття радіо, у Полтаві народився перший телеканал – влітку 1977 року. По факту, це була нова гілка загальноукраїнського телебачення, яку створили з метою трансляції новин полтавського регіону на широкий загал. Тож навіть тоді мови про власний місцевий телеканал ще не йшло, а новостворений телевізійний кореспондентський пункт був у повному підпорядкуванні центрального керівництва.

Все змінилось у 1991 році з набуттям Україною незалежності – на Полтавщині нарешті було створено власний телеканал, під назвою “Лтава”. “Лтава” швидко завоювала прихильність полтавців та жителів області. Для багатьох місцевих жителів день починався з перегляду програми “Ранок на Лтаві”, де телеведучі спілкувались з місцевими зірками, активістами та просто відомими людьми, обговорювали новини міста та області, цікаві події, слухали нові музичні хіти гостей тощо. Окрім цього, полтавські тележурналісти почали реалізовувати успішні творчі проєкти та створювати власні ексклюзивні програми. Телерадіокомпанія “Лтава” проіснувала до січня 2019 року, після чого назву було змінено на “UA: Полтава”, а вже у травні 2022 року – на “Суспільне Полтава”. Усі ці зміни почали відбуватись після входження полтавського телеканалу до складу філії Національної суспільної телерадіокомпанії України, що відбулось ще у 2017 році.

“Квадрат успіху”

Окрему нішу в житті полтавського телебачення та телеканалу “Лтава” протягом 20 років займав музичний проєкт “Квадрат успіху”. Не зважаючи на складні організаційні процеси, проєкт був успішно реалізований та відкрив низку молодих талантів Полтави та Полтавської області. Суть конкурсу полягала у відборі та змаганні місцевих вокалістів, виступи яких оцінювало професійне журі. Телеглядачі також мали змогу брати участь у голосування за переможця, відправивши SMS на підтримку улюбленого виконавця. Переможці талант-шоу отримували у подарунок записи у професійні студії, можливість зняти власний відеокліп, або подорож країнами Європи – це залежало від спонсорів передачі. Деякі вихідці з проєкту змогли надалі потрапити на велику сцену, як от Олег Кензов та Яна Соломко. Останній 7 сезон “Квадрату успіху” відбувся у 2017 році.

“Суспільне Полтава”

У форматі “Суспільного” полтавський телеканал випускає 6 основних програм, які спрямовані на інформування населення у сферах культури, мистецтва, політики та економіки. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, значна кількість етерного часу приділяється військово-політичним новинам. “Суспільне Полтава” – це абсолютно новий формат, в якому від колишньої “Лтави” майже нічого не залишилось, окрім ранкової передачі, яка отримала назву “Ранок на Суспільному”.

Інші телеканали Полтавської області

У 21 столітті полтавське телебачення значно розширилось, і крім “Суспільне Полтава” в області є інші телеканали: “PTV Полтавське телебачення”, “Візит”, ТРК “ГОК”, “ІРТ Полтава” та “Місто+”. “Візит” є місцевим кременчуцьким каналом, ТРК “ГОК” – горішньоплавським, обидва приватні. Інші ж телеканали полтавські.

Про “PTV”

Відносно молодим полтавським телеканалом є “PTV”, історія створення якого бере свій початок із сумних для України подій – Революції Гідності. Саме тоді, у липні 2014 року у Полтаві було створено альтернативний “громадський” канал “Полтава: Громадське телебачення”, який у 2019 році змінив назву на “PTV”. “PTV” швидко зміг створити конкуренцію “Суспільному”, почавши розробляти не лише власні програми (“Наголос”, “Надзвичайне 102”, “Говорить Полтава”), а й комунікувати та розвивати зв’язки з різними медіапартнерами. Єдиним недоліком залишається те, що трансляція “PTV” відбувається з 7 ранку до 11 години вечора. 

Телеканал “Місто+”

“Місто+” – це також полтавський телеканал, що існує з 2013 року та на відміну від “PTV” має цілодобове мовлення. Окрім новин, в етері можна побачити розважальні програми для дітей та дорослих, кулінарне телешоу та освітньо-інформаційні передачі про здоров’я. Телеканал був створений ТОВ “ТРК “ІРТ-Полтава””, яке є власником також іншого місцевого каналу “ІРТ Полтава”.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.