Субота, 27 Квітня, 2024

Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського

Однією з найвідоміших та найкрасивіших будівель у Полтаві в усі часи вважався Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського. Унікальна споруда є не лише видатною пам’яткою архітектури, а й містить у собі найбільшу в Україні колекцію історичних, археологічних та природознавчих експонатів, а також предметів української культури та побуту. Далі на poltava-future.

Коротко про історію створення музею

Полтавський краєзнавчий музей (Природничо-історичний музей Полтавського губернського земства) було засновано у далекому 1891 році за сприяння Василя Докучаєва. Професор Докучаєв був відомим природознавцем, якого запросили взяти участь в експедиції до Полтавської губернії. Разом зі своїми колегами він досліджував рослинність та склад ґрунту на Полтавщині протягом 6 років (з 1888 року по 1894 рік). Зібрані Докучаєвим зразки гірських порід, ґрунту та рослин увійшли до першої колекції новоствореного музею. Спочатку будівля музею являла собою невеличкий флігель на декілька кімнат, і лише у 1903 році розпочалось будівництво нового великого приміщення, яке можуть побачити полтавці й у 21 столітті.

Протягом усього часу існування музею відомі українські історики, природознавці та етнографи поповнювали музей новими експонатами. На початок Другої світової війни у музеї налічувалось близько 118 тисяч різних експонатів, однак через військові дії у місті, більшість з них було втрачено: окупанти палили та грабували все, що бачили. Тому після завершення війни у музею почався новий етап – відродження. Знову активний пошук нових експонатів та реконструкція будівлі. Таким чином, станом на 2023 рік вдалось зібрати колекцію із майже 300 тисяч експонатів.

Про будівлю краєзнавчого музею

Будинок Полтавського губернського земства будували з 1903 року по 1908 рік за проєктом харківського художника та архітектора Василя Кричевського. Цікаво, що лише через століття після будівництва музею йому присвоїли ім’я архітектора Кричевського – у 2013 році.

Варто відзначити, що музейна споруда значно вирізняється серед інших будівель міста як зовні, так і всередині: незвичайна колористика (різнокольорова черепиця на даху, бежево-червоний цоколь), орнаменти, високі башти та масонські символи.

Родзинкою музею є український орнамент: всередині будівлі його можна побачити у кожному залі. Над орнаментом працювали найкращі українські художники.

Масонські символи на будівлі музею

Історичні дані свідчать про те, що у Полтаві періодично створювались масонські організації. Звісно, що вони діяли таємно, і фактів, які б підтвердили це залишилось небагато. Однак відомо, що у 1818-1819 роках у Полтаві було створено масонську ложу, що мала назву “Любов до істини”. До складу організації входили полтавські чиновники, дворяни, представники культури. Зокрема, Іван Петрович Котляревський, відомий письменник. Але так, як на засіданнях організації часто обговорювались політичні рішення тодішнього царя та можливі шляхи протидії йому, масонську ложу було викрито. Олександр І наказав негайно зупинити діяльність організації. Таким чином, масонську ложу у Полтаві було негайно розпущено. Проте, чи дійсно організація розпалась – невідомо, адже у місті й досі багато масонської символіки на старих будівлях. Наприклад, на будинку Котляревського (що зрозуміло, якщо згадати, що він теж був масоном), а також на будівлі краєзнавчого музею (яка будувалась у той час, коли вже всі відомі учасники “Любові до істини” давно померли). Фахівці звертають увагу на зірки, що зображені на віконницях музею (до реставрації вони були шестикутними), що для масонів є символом злиття енергій, а також інші дрібні знаки всередині будівлі. Але про причетність архітектора чи художників музею до подібних організацій відомостей немає.

Постійна експозиція Полтавського краєзнавчого музею

Загалом приміщення налічує понад 40 експозиційних залів, які розподілені за чотирма напрямками: відділ природи, археології, етнографії та історії. Відділ історії розподілений по періодах та охоплює проміжок часу від раннього Середньовіччя до теперішнього часу.

У відділі природи можна ознайомитись із палеонтологічними та геологічними експонатами, знайденими на території Полтавщини, побачити зразки ґрунтів, рослини та тварини, які притаманні нашій місцевості. У відділі археології – зібрані первісні знаряддя праці, стародавній посуд та предмети рукоділля тощо.

Етнографічний відділ демонструє український народний одяг, прикраси, витвори мистецтва. Найбільшим у музеї вважається історичний відділ, де представлено розвиток суспільства Полтавщини протягом декількох століть, включаючи часи Гетьманства, Голодомору, Другої світової війни та часи незалежності України.

Заходи, що проходять в музеї

Співробітники музею постійно проводять різні виховні заходи для школярів, на яких розповідають про українські традиції, нашу культуру та історію Полтавщини. Також на базі музею часто проходять майстер-класи з рукоділля (плетіння бісером, вишивка), художні виставки та концерти полтавського симфонічного оркестру.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.