Полтавська битва – одна з найбільш знакових подій у всесвітній історії, адже саме вона стала переломним моментом у Північній війні, змінивши каскад перемог Швеції на її поразку. Протистояння шведського та московського військ, що відбулось під Полтавою у 1709 році мало значні наслідки й для України – програш шведів лише закріпив панування Петра І на нашій землі, а Іван Мазепа, що так прагнув здобути незалежність, був вимушений втекти. Далі на poltava-future.
На честь 200-річчя з нагоди Полтавської битви у Полтаві було створено державний історико-культурний заповідник “Поле Полтавської битви”, до складу якого увійшов музей, деякі пам’ятники та поле, де власне і відбувалась битва.
Як створювали музей Полтавської битви?
Музей було відкрито у 1909 році з метою “патріотичного виховання молоді”. Враховуючи низку поразок Російської імперії у війні з Японією, укріплення руху націоналістів та безлічі повстань і революцій, Микола ІІ намагався будь-яким способом зберегти свою репутацію та утриматись при владі. Для цього використовували пропаганду, побудовану на колишніх перемогах. Ключову роль у цьому питання виділили Полтавській битві. Тоді й було побудовано і відкрито музей історії Полтавської битви, встановлено пам’ятники та проведено урочисті паради із залученням максимальної кількості людей. Варто відзначити, що на момент відкриття музею, експозиція налічувала понад 300 експонатів.
Навіть після розвалу Російської імперії музей використовувався з метою пропаганди: один режим прийшов на заміну іншому, але суть від цього не змінилась. Складним етапом в історії існування музею стала Друга світова війна: хоча частину експонатів встигли евакуювати, більшість з них зазнала розкрадання та була спалена під час окупації німецькими фашистами Полтави. Відновлення втрат зайняло не одне десятиліття.
Нове життя музей отримав лише після отримання Україною незалежності: було відкрито нову залу, яку присвятили історії українського козацтва, колекцію поповнили новими портретами та зброєю того часу, оновлено всі приміщення.
У 21 столітті музей налічує більше ніж 7 тисяч експонатів.
Коротко про Полтавську битву
До початку Полтавської битви, що відбулась у 1709 році, шведська армія на чолі з Карлом ХІІ досить успішно протистояла країнам, що виступили проти неї. Московське царство зазнавало безліч невдач, доки війна не перейшла на територію України. Гетьман Іван Мазепа, що не полишав надії на незалежність від Петра І та всієї Московії вирішив таємно підтримати шведського короля, уклавши з ним угоду. Навесні 1709 року шведські війська підійшли до Полтави й почали штурм, однак сили були не рівними: московити у два рази перевищували за кількістю шведів, тому супротив був сильним. Остаточна битва відбулась 27 червня.
Історики називають цю битву однією із найкривавіших – шведських солдатів убивали з особливою жорстокістю, полонених або не брали, або довго катували перед смертю. Карл ХІІ був тяжко поранений, а Іван Мазепа, розуміючи, що Петро І не пробачить зради, втік до Молдовського князівства, де невдовзі помер.
Невдача Карла ХІІ у Полтавській битві стала тригером для активізації його колишніх ворогів, і не зважаючи на те, що після подій під Полтавою конфлікт тривав ще майже 12 років, Північна війна однаково завершилась поразкою Швеції.
Пам’ятник шведам та народні легенди
На початку 20 століття, за підтримки шведського короля Оскара ІІ, у Полтаві було встановлено пам’ятний знак на честь полеглих у битві шведських воїнів. Встановити обеліск планували на місці, де полягло найбільше солдатів, але археологічні дослідження, які були проведені на той час мали досить спірний характер. В результаті, пам’ятник встановили на Побиванці.
З того часу минуло багато років, однак у народі ходить легенда, у якій розповідається, що нібито кожного року, 27 червня, на сході сонця на пам’ятнику з’являється тінь в образі скорботної матері.
Варто відзначити, що на території заповідника є ще один пам’ятник шведам, який було встановлено росіянами.
Монумент Слави та думки полтавців про нього
До історико-культурного комплексу “Поле Полтавської битви” входить також Монумент Слави, що знаходиться у центрі міста. Пам’ятник було встановлено у 1811 році, і він мав на меті “увіковічити славу Російської імперії”. Монумент Слави століттями використовувався як інструмент пропаганди. Продовжилась ця історія й у 21 столітті, особливо після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.
У Полтаві ж, ще у 2014 році активісти почали виступати за знесення монумента. Тоді ж на вершину пам’ятника було встановлено прапор України. Думки полтавців були неоднозначними: одні повністю підтримували знесення скульптури, інші виражали категоричне заперечення, аргументуючи це тим, що пам’ятник несе у собі історичне значення. Після 2022 року дискусії з цього приводу пожвавились, все більше людей схилялись до знесення, або перенесення монумента ближче до будівлі музею історії Полтавської битви, але це питання так і залишилось відкритим.