Четвер, 23 Травня, 2024

Від метрових кабелів на даху до маленького роутера: історія появи інтернету в Полтаві

Пам’ятаєте завантаження однієї пісні, яке тривало, здається, роками. А розкіш листування з другом з Америки дорівнювала враженням від цілої поїздки туди. Ще 10 років тому пересічні полтавці не могли дозволити собі користуватися інтернетом щодня, через високу денну плату, і виділяли собі певний час на вихідних. Тепер завдяки інтернету ми можемо робити майже все, не покидаючи свого улюбленого дивану: від покупки дрібничок в оселю до освідчення в коханні та планування майбутнього. Як через терни до зірок йшов полтавський інтернет – в нашому матеріалі далі на poltava-future

Перший інтернет, перший сайт та провайдер

 В Україні перший інтернет-провайдер з’явився весною 1991 року та обслуговував спочатку лише столицю, а до кінця року інтернет дійшов у великі міста, в тому числі і Полтаву. Швидкість інтернету на той час була смішною, порівняно з теперішнім, приблизно в 20 тис. разів повільніша, ніж сучасна середня швидкість. 

А перший український домен .ua з’явився 1 грудня 1992 року. У цей час полтавці мають змогу читати в інтернеті тільки новини, електронну пошту та перевіряти чати, оскільки перший український сайт з’явився тільки у 1996 році. Переважно це сайти, які представляли комерційні компанії та державні організації, наприклад, Верховну раду України. У 1999 році був створений портал ukr.net. 

А перші домашні мережі з’явилися в середині дев’яностих років. Вони були відкриті не державою, а ентузіастами, переважно для комп’ютерних ігор. У цей час починається активний розвиток кіберспорту, оскільки з’явилася можливість об’єднувати комп’ютери в одну мережу. Проте їх недоліком було те, що вони не мали виходу в зовнішній світ. Тобто об’єднували лише кілька комп’ютерів у висотці чи гуртожитку. Тоді для інтернету необхідний був комп’ютер із модемом вмонтований у нього, телефонна лінія та спеціальна картка. З неї потрібно було стерти захисне покриття, під ним знайти логін та пароль, внести в програму і вона запустить комп’ютерний модем. Такий інтернет був не надто швидким, на завантаження однієї пісні могло піти 10-20 хвилин.

Наприкінці 90-х підключити домашню мережу в Полтаві можна було перекинувши кабелі з одного даху на інший або встановивши комутатори на горищах чи в підвалах. Але треба було пройти кілька кіл пекла, щоб домовитися з представниками ЖЕКу щодо розміщення такої установки та й коштувало це не мало. Їх встановлювали переважно любителі комп’ютерних ігор.

Спочатку полтавці замовляли мережу на будинок у одного провайдера, той час провайдерів було безліч. А згодом мережі будинків почали об’єднуватися у одну велику спільну.

Прискорення 2000-х

На початку 2000-х інтернет стає швидшим. До 2008 року доходи провайдерів швидкісного інтернету зростали, а послуга стає доступною для пересічного полтавця завдяки зниженню ціни.

У Полтаві найпоширенішим провайдером інтернету став Укртелеком, який тоді працював під торговою маркою «Ого!». Згодом зі столичного ринку сюди почала розширюватися компанія «Воля». Так Полтаві з’явилися два великих конкуренти на ринку швидкісного інтернету. 

Цей час вважається розквітом мережі інтернет на Полтавщині. Провайдери починають розширюватися та залучати інвестиції. Але з початком економічної кризи 2009 року розвиток мережі інтернет дещо призупинився. Проведення зони покриття в невеликі населені пункти було повільним.

А вже через 5 років Полтавщину прийшла ера оптоволоконного інтернету. Оптика прискорила мережу і полегшила спілкування. Тепер кожен користувач отримав вихід у зовнішній світ. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.